HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

4 Kasım 2013 Pazartesi

FESTİVALLERİN ÖNEMİ ÜZERİNE-1

Merhaba Sevgili Dostlar,

Herkese iyi pazartesiler... Bu hafta sizlere buradan festivallerini işlevleri ve önemi üzerine bir yazı ile başlamak istedim. Zira, festivaller her zaman benim için eğitici- öğretici ve iletişim açısından en verimli platformlar olmuştur. Bu nedenle festivalleri önemserim. Ama derslere katılan öğrencilerim bilirler, 'festival filmi' lafını hiç sevmem. Çünkü bir sinema film sadece 'festival'lerde gösterilsin diye yapılmaz. Bir sinema filminin hedefleri olmalıdır ve o hedefler içerisinde, tv satışıı, belli bir gişe geliri, yurtdışı satışı, dvd, vod vs... tüm değerlendirilmesi gerekne platformlarda değerlenebilmelidir. 

Ama festivaller, sadece filminizi gösterip ödül almayı hayal edeceğiniz değil, sizin yaptığınız veya yapmayı planladığınız filminiz için çok 'değerli' bir alandır.

Bu nedenle bir film festivalinden ne istediğinizi gözden geçirdiğimizde ilk aşamada şu hedefleri koyabiliriz:

·   Seyirci:  Bir festivale katılma nedeni iyi bir seyirciyle iletişime geçmek olabilir. Siz filminizi (umarım ki) seyirciye ulaşsın diye yaptınız ve festivaller bu macerayı başlatabilir. Sinema salonlarında yer bulamayan ya da az sayıda yer bulabilen filmler için festivaller bu gibi filmlerin seyircisinin büyük bir kısmını oluşturur, bu yüzden bir festivalin yıldız filmlerinden biri olma keyfini yaşayın ve filminizi izlemek için gelen seyirciyle iletişime geçin.

·   Satış: Bir satış şirketine ihtiyacınız var, bu yüzden satış yöneticilerinin yeni filmler için ava çıktıkları festival ya da marketleri seçin. Onların sizin gösteriminize gelmelerini beklemeyin, festival öncesi araştırma yaparak hangi şirketin sizin için daha uygun olduğunu araştırın ve yine festival öncesi onlar ile iletişime geçin. Bunu çekim-öncesi aşamasında da yapabilirsiniz.
·     

·   Blog haberi ve sosyal medyadan gelen reaksiyonlar: Küçük bir kasabanın küçük bir festivalinde olsanız bile seyircileriniz arasında blog yazarları ve tweet atan insanlar olacaktır. Onları filminiz hakkında yazmaları için cesaretlendirin. Özellikle belirli bir film türü için yapılan festivaller sosyal medyada önemli bir alan kaplar. Sosyal medyada filminiz için yapılan yorumları dikkatle okuyun, olumlu ya da olumsuz reaksiyon alın.
·     
    Pitching / Bir sonraki projenizin finansmanını sağlayın: Bunu yapabilmek için ortak yapım marketlerine katılabilirsiniz, sponsorların ve potansiyel yapımcıların/yatırımcıların katıldığı festival etkinliklerinde sadece sohbet etmek bile için olsa bulunabilirsiniz. Bu anlamada önümüzdeki günlerde İstanbul Film Festivali'nde gerçekleşecek 'köprüde buluşmalar' 
e   etkinliği için şimdiden hazırlığa başlayabilirsiniz.

·   Aynı bölgeden bir dağıtımcıyla anlaşmak: Filminize yurtdışından bir dağıtımcı bulmanın en iyi yolu yurtdışında gerçekleşen yerel dağıtımcıların da olduğu bir film festivalinde oradaki seyircilerle buluşmaktır. Tabii bunu yapmadan önce, stratejik bir plan yapın.

     Diğer sinemacılarla veya film endüstrisiyle irtibat halinde olun: Film festivalleri yeni arkadaşlar edinmek, idollerinizle ya da mentorunuzla tanışmak ya da gelecek iş ortaklarınıza kendinizi tanıtmak için en iyi yerlerden biridir. Şu anda Türkiye'de oldukça başarılı, uluslararası konukların katıldığı festivaller düzenleniyor. Buraya izleyici olarak katılmanız bile onlarla tanışma fırsatı yaratacaktır.

    Sevgili Dostlar, festivaller, film endüstrisi için çok önemli işlevleri olan etkinliklerdir. Kendimden örnek vermem gerekirse, benim en değerli okullarım festivaller oldu, en kıymetli dostlarımla festivallerde tanıştım. Üstelik, benim sektöre girdiğim yıllarda bu kadar kolaylık yoktu! Ne cep telefonu, ne internet... Ve ailemde bu işi yapan kimse de yoktu. Hepsini, tek tek bir macera kıvamında olumlu ve olumsuz deneyimlerle öğrendim. Bugün öğrencilerim başta olmak üzere bu işi yapmak isteyen gençlerle konuştuğumda, 'sinema' ile ilgilenmek istiyorlar, profesyonel olmak istiyorlar ama film izlemiyorlar, festivallere gitmiyorlar... Ben festival derken uzaklara gitmekten bahsetmiyorum. Her şehirde yapılan kısa film festivallerinden başlanabileceğini düşünüyorum. Özellikle büyük şehirlerde okuyup, yaşayıp bu etkinliklere katılmayan, film izlemeyen arkadaşlarımıza da,biraz şaşırarak bakıyorum. Sinema , esasen film izleyerek öğrenilir. İyi bir film izleyicisi olarak başlayıp, diğer bilgilerinizi de güçlendirip, iletişim kanallarını kullandığınızda kendiliğinden profesyonel yolunuz açılacaktır. 
     
     Özetle, ben sinemacı olmaya 1983 yılında 'sinema günleri' zamanında karar  verdim. Pek çok sinemacı dostum o günlerden... 
     Sizlere de, film izlemenizi ve festival takip etmenizi öneriyorum.. Gördüğünüz  gibi festivallerin pek çok işlevi var ve bu yazdıklarım ilk aşamaları... 
     Devamı  gelecek...

     * Screen dergisinde Wendy Mitchell'ın yazısından yararlanılmıştır.·

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme