HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

20 Ağustos 2012 Pazartesi

MESLEK OLARAK SİNEMA İLE İLGİLENİYORSUNUZ AMA NE KADAR FİLM İZLİYORSUNUZ?

Merhaba Sevgili Dostlar,

Ben bayram tatillerini şehirde kalıp geçirmeyi sevenlerdenim... İzleyeceğim filmler, okuyacağım kitaplar, araştıracağım konuların yanı sıra İstanbul'un bu tenha durumunu fırat bilip, yürüyüşler, dost ziyaretleri filan yaparım.

Film izlemek demişken, bir süredir derslerime katılan öğrenci arkadaşların pek çoğunda ve de sinema ile ilgilenmek isteyen pek çok genç ile konuştuğumda çok az sayıda film izlediklerini üzülerek gözlemliyorum.  

Kendi sinema eğitimi aldığım günleri düşündüğümde, o zamanın imkanları ile bugünün karşılaştırılamayacak olmasına karşın arkadaşlarımın ve benim ne çok film izlediğimi(zi), en sevdiğimiz derslerden birinin 'sinema tarihi' ve 'film analizi' olduğunu hatırlıyorum. Günlerce, saatlerce bitmeyen sohbetler, bununa bir beta ya da vhs kasetin elden ele dolaşması gibi nice anı var.

Şimdi bu kadar geniş imkanlar varken, sinema ile ilgilenen, bu alanda profesyonel olmak isteyenlerin televizyon dışında film izlememesi beni şaşırtıyor ve gelecekteki meslektaşlarım adına da endişelendiriyor. Çünkü, hem yaratıcılık, hem bilgi açısından 'film izlemeyen' bir sinemacı olabileceğine inanmıyorum.


Şimdi sinema-tv okullarında öğrenim gören pek çok öğrencime sorduğumda bu tip derslerin çok az olduğunu duyuyorum. Oysa sinema bilgi, deneyim ve uygulamalarla yapılan bir sanat ve meslektir. Sadece uygulama öğrenmek, ya da sadece teori öğrenmek yetmez. Hepsi bir arada olduğunda bir anlam ifade eder. Bir sinemacı da hem bilgi öğrenerek, hem uygulayarak, hem de 'film izleyerek' sinema alanında ilerleme kaydedebilir.

Bu açıdan bugün tüm sinema ile profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlarıma  'film izleme' konusunu ciddiye alarak, sinema tarihi bilgilerini, geçmişten bugüne karşılaştırmalı olarak çalışmalarını öneriyorum.

2 yorum:

  1. çok haklısınız zeynep hanım..film izlemek tek başına anlamlı olmuyor sonrasında konuşulmadan,tartışılmadan..Günümüzde film izleyen gençler izlemekten çok tüketme telaşında oluyorlar.

    YanıtlayınSil
  2. iyi günler bence bir insan film izleyecekse tvdan değil sinema yada bant(dvd ,cd v s...)tan izlemeli , hem istediğizaman durdurup tekrar izleme ve inceleme fırsatı oluyor,sizin kursalara katılan insanlar ne şanslı !

    YanıtlayınSil