HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

26 Mart 2012 Pazartesi

FİNANS PLANI NEDİR?


Sevgili Dostlar,
Bir sinema filminin bütçesini yapabilmek kadar,finans planını da doğru organize etmek gerekir.Bütçe ve Finans Planı ilişkisi biribirinden ayrılmaz bir bütündür. Ve proje sahibinin gerçekçi olarak yol haritasını görmesini sağlar. Dolayısıyla, daha önce burada paylaştığım bir yazıyı sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. Zira bu hafta 'bütçe' seminerine katılmak isteyenler için, ya da 'yapimlab blog'u yeni takip edenler için... Bu konuda sorularınız varsa yapimlab@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz...


Sinema sektöründe ‘finans planı’ özellikle uluslararası alanda 
çok kullanılan bir terimdir. Film yapımcısının yolunu görebileceği en önemli veridir. Finans planının sağlıklı olabilmesi için, sağlıklı hazırlanmış bir ‘bütçe’ gereklidir.

Finans planı, bir filmin yapımı için gereken finansmanı sağlamak amacıyla, yatırımcı,ortak yapımcı, hizmet veya malın satın almak isteyen kurum, kişi ve ya kuruluşlar için hazırlanmış olan bir hesap cetvelidir. 

Bu hesap cetvelinde, ‘yapımcı’ taslak olara yapılacak işin nasıl finanse edileceği, işe yapılan yatırımlardan nasıl yararlanılacağı, ve bu işle ilişkili tahmini ticareti ve harcamaları gösterir. Bu arada kendi yatırımı da mantıklı gerekçelerle bu planın içinde yer almalıdır.

Yapılan ilk finans planı, çıkan ilk ‘taslak’tır. Ekonomi, siyaset, yapım tercihleri, teknoloji hakkında başında planlanan çalışma değişiklik gösterebilir ve baştaki bazı varsayımları etkileyebilir. Yapılan finans planı, değişen çevre faktörlerine göre sürekli geliştirilmeli, yeni formüller yaratılmalı ve güncellenmelidir.

Finans planı, süreç yönetimi ile doğrudan ilişkilidir. Sürecin doğru ve akılcı kullanımı, finans planı üzerinde alternatif kaynaklar yaratma olasılığını arttırır.

Finans Planı şu prensipler üzerine kurulmadır:

  • Gerçekçi verilerle hazırlanmış, ayrıntıları düşünülmüş bir bütçe
         olmalıdır.

  • Ana yapımcının, yatırımını minimum %20 civarında
bulunmalıdır.

  • Yatırım yapılması gereken ortak, kurum ya da kuruluşların, daha önce yapmış oldukları bu tür desteklerle örtüşen rakamların finans planında belirtilmesi gerekmektedir.

  • Garantilenmemiş olan, gerçekleşmesi planlanan gelirlerin net bir  şekilde belirtilmesi gerekir.

  • Onaylanmış olan gelirlerin de net bir şekilde belirtilmesi gerekir.

  • Başvuru yapılacak olan kurum ve kuruluşlar da ‘başvuru aşamasında’ veya ‘konfirmasyon alınmadı’ şeklinde belirtilmesi gerekir.

Finans planı cetveli, ilk bakışta projenin ‘yapılabilir’ olup olmadığını göstermesi açısından çok önemlidir. Burada, ‘yapımcı’nın tavrı açık, net ve gerçekçi olmalıdır. 

Özellikle, ‘yapımcı’ bu finansman planını sunarken, ‘hedef’ini doğru tanımlayabilmeli ve ‘bütçe’sini doğru açıklayabilmelidir.

Özetle ‘Finans Planı’ bir ‘yapımcı’nın, en önemli sunum araçlarından birisidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme