HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

29 Ekim 2018 Pazartesi

Sinema Alanında Eğitim Alanlar için öneriler :

Merhaba Sevgili Dostlar,

Çok uzun ara verdim buradan yazmaya... Ama, sosyal medya hesaplarımdan, festivallerde yaptığım atölyeler ile işlerimin dışındaki zamanı 'paylaşmaya' ayırıyorum.
Sizlerden gelen soru maillerini ve  mesajları takip ederek buradan sorulara cevap olacak paylaşımlar yapacağım...

Zaman geçiyor ve 'hız çağı' ile her şey çok hızlı değişiyor... Takip etmek ve günceli yakalamak çok önemli.

Örneğin 2010 yılından beri yaptığım atölyelerde, bütçe/maliyet ve finans planı ile ilgili çalışırken yenilikleri eklemeye çalışıyorum. Çünkü, her bilgi çok hızla değişime ve dönüşüme uğrayabiliyor.

Aynı şekilde, 2014'den itibaren üzerinde çalıştığım, 'film yapımında finans yaratımı üzerine yeni nesil metotlar' ile yapılan olumlu örnekleri inceliyorum ve yeni atölyelerde bu projelerin sahipleri ile katılımcıları buluşturacağım.

Bugün ilk yazım, 'film endüstrisinde nereden başlamalıyım?' diye soranlar için olacak... Öncelik sinema alanında şu anda eğitim alan arkadaşlarım için...

Eğer, SİNEMA alanında eğitim alıyorsanız;


Deneyim kazanın:
Öncelikle, okulun bitmesini beklemeden tatillerde bir film şirketinde ya da setlerde çalışmaya başlayın... Endüstrinin temel dinamiklerini öğrenmeniz ve hangi alanda varlık gösterebileceğinizi anlayabilmeniz için önemlidir.Çünkü, deneyim olmadan yapacağınız her şey size motivasyon kaybettirebilir. 

İletişim Ağınızı Geliştirin :
Bunun için en güzel yöntem festivallere katılmaktır. Türkiye'nin pek çok yerinde, pek çok festival yapılıyor. 
İstanbul veya büyük şehirlerde olmayanlar, şehirlerine en yakın yerde yapılan festivallere katılıp, hem film izleyip hem de oradaki etkinliklere katılabilirler. Festivallerde 'gönüllü çalışan' olmak, bu açıdan çok yararlıdır.

Yabancı dil :
Özellikle ingilizcenizi geliştirin. Bu dünyadaki literatürü ve öğrenmeniz için çok önemlidir.Bu konuyu ertelemeyin önceliğinize alın.

Bilgiyi sadece okuldan beklemeyin :
Okullar, sadece size kapı aralar... Yani, yolunuzu çizer ama her şeyi okuldan beklemek doğru değildir. Film izlemek, farklı ustaların atölyelerine katılmak, kitap okumak ve deneyim kazanacak çalışmalar yapmak eğitimin önemli bir parçasıdır.


Nasıl bir takım elemanı olduğunuzu fark edin :
Film yapmak bir takım oyunudur. 
Bir takımın içinde en yararlı hangi görevde olabilirsiniz? Yetenekleriniz ne yönde?
Takım kurucu olacaksanız, nasıl bir takıma ihtiyacınız var? Tüm bunları gözden geçirip, kendinizi ve karakterinizi gözlemlemelisiniz.. Buna göre, mesleki kararınızı verebilirsiniz.

Rekabet iyidir :
Rekabetin geliştiren bir yanı vardır. Ama, bu asla bir ego savaşına dönüşmeden kendinizi geliştirmeyi ve rekabet ile barış halinde yaşamayı öğrenin. Film endüstrisinin çok rekabetçi bir endüstri olduğunu unutmayın.

Kendiniz olun :
Kendi olduğunuz gibi, bilgilerinizle kendinize özgün stilinizi yaratın. 
Yaratıcı işlerde bir başkasını örnek almak çok yararlı olabilir ama kopyalarsanız zararlı olur ve üretemezsiniz. Bildiklerinize odaklanıp bunu üretime yansıtırken, bilmediklerinizin farkında olup, öğrenmeyi hiç bırakmamak gerekir. 

Sosyal Sorumluluk alanında 'gönüllü işler'e katılın:

Hem Türkiyede, hem dünyada pek çok sorun var... Daha fazla hayata katılıp, sorunları anlamak için mutlaka sosyal sorumluluk projelerine katılın. Eğer, Türkiye'nin imkanları daha az olan bir yerde yaşıyorsanız, orada bir proje başlatın. İletişim geliştirip, yaşadığınız bölgede organizasyonlar yapabilirsiniz.


Okulu bitirene kadar kendinize iyi bir özgeçmiş hazırlayın :

Bu diplomanızdan daha önemli bile olacaktır. Deneyimleriniz, ilgi alanlarınız ve yaptığınız faaliyetler ve üretimleriniz mutlaka çok fazla değer katacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme