HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

28 Haziran 2010 Pazartesi

BİRKAÇ SORU-CEVAP

Merhaba,

Bu çalışma ile ilgili, aklınıza takılabilecek bazı soru ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz. Başka sorularınız varsa info@zeynofilm.com adresine mail atabilirsiniz.
Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

SORU-CEVAP 1

Bu çalışma bana neler kazandıracak?

Bu çalışma ile sinema filmi yapmanın temel ilkeleri ile tanışacaksınız. Sinema sektöründe işin yapım tarafında çalışmak ve kariyer yapmak istiyorsanız, bu çalışma ile bir yapımcı gibi düşünme alışkanlığı geliştirmeye başlayacak, yapımcılığın çok zevkli bir meslek olduğunu keşfedeceksiniz.

Sinema sektörü ile ilgili önemli dinamiklerin farkına varmaya başlayacaksınız.

Bugüne kadar, ‘çok güzel bir projem var ama yapımcılara kabul ettiremiyorum’ diyorsanız, bu noktada neler yapmanız gerektiğiniz öğreneceksiniz.

Bu çalışmada öğreneceğimiz bilgileri hemen kullanmaya başlayabilir miyiz?

Yapımcılık, bir ömür boyu eğitimin bitmediği bir meslek. Çünkü, bünyesinde projenin doğuş aşamasından satış ve pazarlamaya uzanan uzun yolda pek çok değişkeni barındırıyor. Bu değişken ögeler, dünya ekonomisinden teknolojinin gelişmesine dek uzanan pekçok konudan oluşuyor. Dolayısıyla bu çalışmada öncelikle ‘yapımcının temel bakış açısı’nı öğrenerek, bu değişken durumlar için ‘strateji’ kavramına giriş yapılacak ve bu konuda kendi stratejilerinizi geliştirmeye
başlayacaksınız.


Bütçe ve Finans konusunda nasıl bilgiler alacağım?

Bu konuda, bütçe ve finans planını oluşturan temel bilgiler verildikten sonra, bu konuda örnekler üzerinden uygulamalar yapacaksınız. Bütçe formunun nasıl oluşturulduğunu öğreneceksiniz. Bunun yanısıra finans planının önemi ve finans planı-bütçe dengesinin önemi konusunda bilgileriniz gelişecek. Yapımcı-Finansör ilişkisi irdelenecek.

Bir projeyi projelendirmek nedir?


Bir projenin yapımcı ile buluşmasından sonra, yapımcının bakış açısı ile yeniden projelendirilerek, yol haritasının belirlenmesi çalışmasıdır. Bu çalışma ile yapımcının kendi konusunda sahip olması gereken yaratıcı bakış açınızı geliştireceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme