HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

8 Kasım 2013 Cuma

İYİ SUNUM YAPMAK- Pitching nedir ?

Merhaba Sevgili Dostlar,

Bugün sizlerle önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Son yıllarda sıkça duyduğunuz bir kelime : Pitching (Sunum)Bir sinema projesinin iyi sunulması 2 temel çalışma yapmak gerekir. Bunlardan birincisi, iyi bir dosya hazırlamaktır. Bu dosyada olması gerekenlerle ilgili geçtiğimiz günlerde bu blogda yazmıştım. 

İkincisi ise, projenizi sözlü olarak doğru ifadelendirmeniz gerekir. 
Bu çalışmaya uluslararası sinema sektöründe pitching (sunum)denir. Pitching(SUNUM), aslında projenizi doğru ifadelendirerek, sağlıklı iletişim yolları bularak, karşınızdaki potansiyel yapımcı, yatırımcılara sözlü olarak sunmanızdır. Bu sunum sırasında her türlü materyal kullanmanız, iletişim ve sanatın her disiplininden faydalanabilme olasılığı vardır. Bu nedenle aslında çok eğitici ve geliştirici de bir çalışmadır.

Bu çalışma için kendi kendinize yapacağınız çalışmanın yanısıra, mutlaka konu ile ilgili birinden görüş alabilmeniz önemli katkılar sağlayacaktır. Geçtiğimiz eylül ve ekim aylarında İsrail ve İspanya'da 2 farklı pitching (sunum) çalışmasında uzman gözlemci olarak bulundum. Hatta İspanya'da yapılan etkinlik, pitching eğitimi ve sonucunda yapılan pitchinglerden oluşuyordu.

Özetle, projeniz ile projenizi hiç bilmeyenler arasında bir bağ kurabilmek için metotlar geliştirme durumu üzerinde çalışmanıza ve sunmanıza pitching(sunum) diyoruz.

Dünyada bu tip yapımcı ve yatırımcıları bir araya getiren toplantılar oluyor. Bu toplantılarda projenize kaynak yaratmanız için önemli bir fırsat elde ediyorsunuz. Bu nedenle, sinema sektöründe bu kavram, gitgide daha daha önemli bir hal alıyor. Dolayısıyla Yapımlab'ın uzun dönem yapımcılık atölyelerinde, son 4 haftada bu konu oldukça geniş olarak ele alınıyor ve gitgide daha güzel sonuçlar alıyoruz.

Bir pitching(sunum) çalışması, sunulacak yere göre hazırlanmalı ve çalışılmalı. Ama birkaç önemli konu var ki, bunların önceden düşünülmesi önemli.

1- Senaryonun içinde gördüğünüz en önemli 2 ögeyi bulun.
2- Senaryonuzdaki karakterleri ve fonksiyonlarını iyi tanıyın.
3- Senaryonuzda hakim olduğunuz alanı keşfedin, üzerine düşünmeyi ertelediğiniz yerleri bulun.
4- Senaryonuzun hedefini-amacını/ kişisel hedef ve amaçlarınızı iyi belirleyin
5- Bu senaryoyu yazma nedeninizi, kişisel bakışınızı koyarak netleştirin.

Bu çalışmalar, bir projenin hayata geçmesi ve hak ettiği değeri bulması açısından çok önemlidir. Bu nedenle, projenize 'finans' aramaya başlamadan önce iyi bir pitching (sunum) çalışması yapmanız, size çok yararlı olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder