HOŞGELDİNİZ

Yapım Laboratuvarı : Yapımcılık ile ilgili bilmek istediğiniz herşey...Zeynep Özbatur Atakan'ın gözlemleri, deneyimleri, paylaştıkları...

15 Ekim 2012 Pazartesi

KASIM AYINDA YAPIMLAB'DA ATÖLYELER

YEKTA KOPAN'LA OKUMAK YAZMAK ATÖLYESİ:

YAPIMLAB'DA 3. YILINA GİREN BU ATÖLYE HAFTADA 2 SAAT ve TOPLAM 10 HAFTA SÜRÜYOR...GÜNDÜZ VE AKŞAM GRUBU VAR.  İLK ATÖLYE TARİHİ 8 KASIM 2012...


Okumak, yazmak, dinlemek, yorumlamak, tartışmak, eleştirmek pratiklerini içeren bir atölye çalışması. ve bütün bunların ekseninde, katılımcının kendi yaratıcılığının kaynaklarını araması. “Kurmaca” bir dünyanın unsurları üstünden katılımcıların kendilerine ve yaşama doğru yapacakları bir yolculuk. Atölye çalışması boyunca, katılımcılarla birlikte hem Türk ve Dünya edebiyatının yetkin örneklerinin okuması gerçekleştirilecek hem de katılımcıların yazı çalışmalarına kapıla açılacak. Bu süreçte; kurmaca metinlerde zaman, mekan, karakter, olay örgüsü, anlatım teknikleri incelenecek. Ayrıca, yazmak ve yaratıcılık arasındaki ilişki, kurmaca metinlerin kaynakları konularında pratik çalışmalar yapılacak. Her hafta okumak ve yazmak üstüne eğlenceli, düşündürücü ve zihin açıcı çalışmalar yapılacak.

KAYIT VE BİLGİ İÇİN : 0 212 252 4556 AYŞEGÜL YEŞİM


FİLM YÖNETMENLİĞİ'NE GİRİŞ ATÖLYESİ:

Film Yönetmenliği alanını hedefleyenler için yeni bir atölye başlıyor. Teorik ve pratik uygulamalrla, ilk yönetmenlik deneyimlerini yaşayacağınız bir atölye: 

Bu atölyenin eğitmeni Timur Erçetin* olacak. Yapımlab ekibi tarafından uygulamalara destek verilecek.  

*1971 doğumlu Timur Erçetin İstanbul Saint-Joseph Lisesin’den mezun olduktan sonra, Fransa'da E.S.R.A (Ecole Superieur de Realisation Audiovisuelle) Sinema Okulu'nu bitirmiştir. Bu okulda Frédéric SABOURAUD hocası olmuştur. Fransa'da Saint-Denis üniversitesi ve Ecole national superieur Louis Lumiere okulunda   senaryo ve film analizi dersleri veren Frédéric SABOURAUD, 1990'lı yıllara kadar François Truffaut, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol ve Eric Rohmer gibi dünya sinemasına yön veren yönetmenlerin de yazar olarak yer aldığı çok büyük bir ekol olan 'Cahier du Cinema' dergisinde, daha sonra ise 'Traffic' sinema dergisinde sinema eleştirmenliği yapmıştır. Yine bu okulda, 2005 yılında kaybettiğimiz, filmi sahneye koyma (mizansen) ve dekupaj sanatının en büyük öğreticilerinden, Sorbonne üniversitesinde de hocalık yapmış olan Jean-François TARNOWSKİ'nin öğrencisi olmuştur.
Timur Erçetin, Türkiye'ye döndükten sonra birçok reklam filminde çalışmıştır. Daha sonra televizyonda tanıtım bölümünde yönetmenlik yapmıştır. Semaver Kumpanya adlı bir belgesel filmi bulunmaktadır. Halen, tanıtım filmleri çekmektedir.


Bu atölyeye katılanlar, sürecin sonunda bir 'kısa film' çekecekler ve bu filmlere Zeynep Özbatur Atakan ve YAPIMLAB ekibi süpervizörlük yapacaklar. 

Çalışma Kasım ayından itibaren pazar günleri 12.00-14.00 arasında gerçekleştirilecek. Atölye süresi 12 Hafta.

Bu atölyede, klasik ve modern sinemada anlatım dili, mizansen, dekupaj, ustalardan önemli sahne analizleri ve uygulama egzersizleri, sinema tarihi ve akımları, kurgunun önemi üzerine çalışmalar ve egzersizler yapılacak.

KAYIT VE BİLGİ İÇİN : 0 212 252 4556 AYŞEGÜL YEŞİM


ZEYNEP ÖZBATUR ATAKAN İLE BÜTÇE ANALİZİ:


Sinema endüstrisinde 'bütçe yapmak, çalışmanın tüm temelini ve omurgasını oluşturmaktır. Bu nedenle, çok 'analitik' bir bakış açısıyla yapılması gerekir. Sadece bütçe oluşturmak değil, maliyet ve nakit akış planı oluşturmakta önemli bir çalışmadır. Bu çalışmaların tümü 'uygulamalı' derslerde anlatılacaktır. Bunun yanı sıra, dünyadaki bütçeleme tekniklerini genel yapısı eş zamanlı olarak irdelenecektir.PROGRAMIN SÜRESİ:
6 Hafta-Haftada 3 saat
Her çalışmanın sonunda 1 saat uygulama çalışması
Toplam 18 saatlik eğitim

PROGRAMIN İÇERİĞİ:
-Senaryo+maliyet+bütçe ilişkisi
-Maliyet ve bütçe nedir? Ne değildir?
-Türkiye’de sinema endüstrisinde maliyet ve bütçe kavramları
-Uluslar arası alanda bütçe ne anlama geliyor?
-Bütçeleme teknikleri
-Bütçe ve maliyet mantığını oluşturma
-Endüstrinin rakamsal dinamikleri
-Nakit akışı planı ve iş planı oluşturma

BU ATÖLYELERE KATILMAK  VE KAYIT YAPTIRMAK İÇİN 0 212 252 4556'DAN AYŞEGÜL YEŞİM İLE BAĞLANTIYA GEÇEBİLİRSİNİZ.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder